A Little Chaos – Küçük Karmaşa

A Little Chaos

A Little Chaos (dilimize Küçük Karmaşa olarak çevrilmiş) Alan Rickman’ın yönettiği son film. Hem bunun için hem de filmde oynadığı ve senaryoya katkıda bulunduğu için filmi izlemek istedim. İyi de etmişim. Gözlerim yeşile ve güzelliklere doydu. Temposuna da renklerine de oyuncularına da bayıldığım bir film oldu.

A Little Chaos

A Little Chaos Versailles Sarayı bahçelerini düzenleyen iki peyzaj sanatçısı arasındaki aşkın etrafında dönen bir dönem filmi. Ancak hemen belirteyim film gerçeklerden tamamen uzak bir senaryoya sahip. Gelin görün ki konumuz da bu değil. Zaten çok fazla insanın Versailles Sarayı’nın bahçelerini yapan peyzaj sanatçılarının günlük hayatını öğrenmek istediğini sanmıyorum. Neyse! İngiltere’de çekilen film birbirinden şahane oyunculara yer veriyor. Kral 14. Louis’i Alan Rickman canlandırıyor. O kadar keyifli bir karakter çıkarmış ki ortaya krala hayran kalmadan edemiyor insan. Bahçelerin eşsiz bir şekilde yaratılmasını isteyen kral bu görevi Matthias Schoenaerts’ın canlandırdığı André Le Notre’a veriyor. Le Notre bahçenin bir kısmını yapacak peyzaj sanatçısını bulmak için birçok insanla görüşüyor ve sonunda Kate Winslet’ın canlandırdığı Sabine De Barra bahçeyi tasarlamak üzere seçiliyor. Bundan sonra olaylar hızla gelişmeye başlıyor elbette. Saraydaki çılgın yaşam, entrika dolu ilişkiler ve bir yanda da mesleğinden başka hiçbir şeyi olmayan insanlar anlatılıyor filmde. Sabine De Barra’nın geçmişinden hayaletler insanın merakını uyandırıyor sık sık. En güzeli de gözlerinizin önünde şahane bir bahçe yaratılıyor yavaş yavaş. Planlarından çiçeklerinin seçimine, kullanılan taşlardan dekoratif unsurlarına kadar hepsini takip edebiliyorsunuz. Ancak galiba bu özellikle benim ve benim gibi doğa, bahçe, yeşil, çiçek seven insanların hatırında kalacak detaylar diye düşünüyorum.

A Little Chaos

A Little Chaos ne yazık ki çok ses getirmemiş ve çoğu eleştirmen de filmi pek beğenmemiş. Bazıları hayli sıkıcı olduğunu söylemeden edemiyor. Ben galiba biraz da bu sakin hallerini beğendim filmin. Bahçede gözlerini kapatıp doğayı dinleyen karakterleri sevdim. İnsanın gözlerini yeşilden yeşile gezdiren sahnelerini sevdim. Sessiz sakin bir akşam geçirmek ve bir yandan çayınızı yudumlamak niyetindeyseniz bu filmi öneririm. Dışarıdaki soğuk havaya inat içinizi ısıtacak, çok seveceksiniz. Keyifle!

Menüye dön