Kitaplık Kedisi: 2014’te En Sevdiğim Filmler

sevdiğim filmler

2014 birbirinden güzel filmler ve dizilerin senesi oldu diyebilirim. Sene boyunca galiba yüze yakın film / dizi seyrettim. Hepsini Kitaplık Kedisi’ne yazmamış olsam da çok hoşuma gidenlere mutlaka yer verdim. Elbette bu filmler arasında inatla herkese izletmeye çalıştıklarım da oldu. Bu yazıda da en sevdiğim filmlere, herkese izletmeye çalıştıklarıma yer vermek istedim.  2014’te en sevdiğim kitaplar yazısında olduğu gibi bu yazıda da 2014’te vizyona girmiş filmlerden ziyade bu sene izlediklerimi paylaşmak istedim. Çoğu 2014’ten olsa da arada kaçaklar da var. Dolayısıyla fazlasıyla kişisel bir liste olduğunu hemen belirteyim. Umarım aralarında izlemedikleriniz ve izleyince çok zevk alacağınız filmler vardır. Bu filmlerin bazıları beni değiştirdi bazıları da sadece enfes anlar geçirmemi sağladı. Ancak hepsi beni mutlu etti. Güzel bir film izlemek insanı her zaman mutlu eder nasılsa…

2014’te En Sevdiğim Filmler

1- Olive Kitteridge

2014 yılının beni en çok etkileyen seyirliği bir mini dizi oldu. Olive Kitteridge hem oyuncuları hem konusu ile gerçekten inanılmaz bir mini dizi olmuş. Dört bölümden oluşan diziyi bir oturuşta izledim. Dört saat boyunca ara vermeden izlediğim ender seyirliklerden oldu bu dizi. Sonunda da bir güzel ağladım. Angels in America’dan sonra hiçbir mini diziyi bu kadar çok sevebileceğimi düşünmemiştim. Daha fazla yanılamazdım sanırım.

2- Only Lovers Left Alive

Jim Jarmusch‘un en sevdiğim filmler listesinde olması elbette hiç şaşırtıcı değil. Only Lovers Left Alive bu sene izlediğim en hoş filmlerin başında geliyor. İnsana resmen vampirleri tekrar sevdiren bir film çekmeyi başarabilmiş Jarmusch. Tilda Swinton ve Tom Hiddleston ise bu filmden sonra en çok sevdiğim oyuncular arasına girmeyi başardılar. Tilda Swinton zaten yeteri kadar karizmatik bir insanken bu filmden sonra başka bir mertebeye erişti. Kaçırmayın derim.

3- The Best Offer

The Best Offer Geoffrey Rush’ın başrolünde oynadığı bol sanatlı, bol gizemli bir film. Aslında filmin başrolünde sanatın olduğunu düşünmüştüm hep izlerken,   dolayısıyla en çok sevdiğim filmler arasındaki haklı yerini aldı. Müzayedeler, ilginç karakterler, mükemmel binalar, farklı aşklar izlemek istiyorsanız çok sevebilirsiniz.

4- Muhteşem Güzellik

Benim de 2013’ün en iyi filmleri listelerinden keşfettiğim bir film oldu Muhteşem Güzellik. Daha önce izlediğim hiçbir şeye benzemiyor aslını isterseniz. Bu filme bir filmden ziyade sanat eseri gibi yaklaştım hep. Mükemmel sahneler izlemek istiyorsanız; dünyanın güzel bir yer olduğuna inanmak istiyorsanız mutlaka göz atın.

5- The Railway Man

Genelde beni mutlu eden filmler her zaman favorilerim arasına girer ancak The Railway Man hem gerçek oluşu hem de farklı işlenişiyle çok etkiledi beni. Birini affetmekte zorlanıyorsanız izleyin derim.

Sizin 2014’te izlediğiniz ve aklınızdan çıkartamadığınız bir film oldu mu?

Menüye dön