The Lovers, Yıllandıkça Güçlenen Aşkların Hikayesi

The Lovers

The Lovers hayatlarını en az elli senedir birlikte geçiren çiftlerin fotoğraflarından oluşan, Lauren Fleishman’ın hayata geçirdiği bir seri. Lauren Fleishman büyükbabasının büyükannesine yıllar önce yazdığı mektuptan esinlenmiş ve onlar gibi diğer çiftleri de bulmak istemiş. Amerika ve Avrupa’daki yaşlı çiftlerin tükenmeyen aşklarını ve özel hikayelerini fotoğraf, ses kaydı ve metinlerle anlatan sanatçı gerçekten çok hoş bir şey çıkarmış ortaya.

The Lovers The Lovers The Lovers

The Lovers

Bir fotoğrafçı olarak aşkın ve aşıkların güzelliğine her zaman ilgi duyan sanatçının bu projesi daha önce özellikle görsel olarak fazlaca ilgi görmediğinden el değmemiş sayılabilir. The Lovers projesi sanatçının diğer projeleri gibi hem sanatsal hem de belgesel nitelikler barındırıyor. Vücudun estetiği, sosyoloji, insan duygularının coğrafyası da işlenilen konular arasında elbette. Fotoğraflar çiftlerin ne kadar mutlu göründüğünü zaten anlatırken sanatçı bu çiftlerle söyleşiler de gerçekleştiriyor. Elli seneden fazla zamandır birlikte olan çiftler aşklarını ve ilişkilerini samimi bir dille anlatıyorlar. Farklı geçmişlere sahip çiftler aşkın gerçek taraflarından da bahsediyorlar: bir önceki nesil aşkı nasıl deneyimledi, zorlukların üstesinden nasıl geldi ve aşk hayatlarında ne şekilde yer aldı? Fleishman projesinde yer alan çiftlerle onların en rahat oldukları yerlerde, evlerinde çalıştı. Fotoğraflarda öyle güzel bir şeyler var ki insan kendisi için de aynısını istemeden edemiyor. Böylesine güçlü etkileri olan çalışmaları gerçekten çok seviyorum. Ne olursa olsun insana umut aşılıyorlar.

The Lovers The Lovers The Lovers

Lauren Fleishman The Lovers çalışmasıyla ilgili de şöyle söylemiş:

“Bu proje büyükbabamın büyükanneme yazdığı aşk mektuplarından esinlenilerek ortaya çıktı. Mektupları İkinci Dünya Savaşı sırasında yazmıştı ve onları yatağının yanındaki bir kitabın içinde buldum. Mektuplar yeni bir aşkı anlatıyordu, birlikte yeni bir hayattan beklenilenleri içeriyordu. Büyükbabamla onunla daha önce hiç bağlanmadığım kadar bağlandım. Bu mektuplar diğer uzun süre evli kalmış çiftlerin yaşadıklarını da anlatmam bana ilham kaynağı oldular.”

Bu fotoğraflara baktıkça bir ilişkinin ne kadar uzun ömürlü olursa o kadar güzel ve keyifli olacağını düşünmeden edemiyorum. The Lovers uzun zamandır gördüğüm en keyifli çalışmalardan biri, umarım buna benzer çalışmaları daha çok görebiliriz. Keyifle…

 

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön