Sanat Ne İçindir? Alain de Botton’dan Animasyonlu Bir Rehber

Konu sanat olunca insanlara her zaman bunun önemli olduğu söylenir. Fakat neden önemli olduğu konusunda kimse soru sormazken kimse de kendiliğinden bir cevap vermeye yanaşmaz. Çoğu zaman neye yaradığını sormaya korkuyoruzdur belki de. Ancak bunu en kısa zamanda kırıp, resimlere bakarken neler yaşadığımızı öğrenmemizin zamanı geldi. Belki de farkında değiliz ama resimler, ressamlar, müzisyenler hayatımızda çok büyük yer kaplıyor.

Sanat

Filozof Alain de Botton resimlerin insanlar için neden bu kadar önemli olduğunu aşağıdaki hayli zevkli animasyonda anlatıyor. Sadece güzel, hoşumuza giden resimleri sevmek doğru mudur? Bazı resimler neden bu kadar bakması acı vericidir? Şarkılar ya da resimler yabancılaşma ve yalnızlık duygularımıza iyi gelebilir mi? Resimlerin neden önemli olduğu konusunda en önemli beş nedeni anlatan bu video Mad Adam yapımcılığında ortaya çıkmış. Keyifle izleyin.

1- Sanat bize umut verir. Güzel şeyleri görmek ihtiyacımız olduğunda bize gereken umudu verebilir, dünya yeteri kadar kötü şeyle dolu zaten…
2- Sanat bizi daha az yalnız ihssettirir. Acının sadece kendimize özel olmadığını görmek, insanları daha az yalnız hissettitir.
3- Sanat bizi yeniden dengeler. Hayatımızda daha çok ihtiyacımız olan duyguları bir resimde gördüğümüzde duygularımıza da dengeleyebiliriz.
4- Sanat “şeylerin” kıymetini bilmemizi sağlar. Bazen gökyüzüne bakmayı unuttuğumuz zamanlarda bize güzelce bunu hatırlatır.
5- Sanat neyin gerçekten değerli olduğunu anlatan bir propogandadır.

Menüye dön