Jedediah Johnson – The Make-Out Project, Öpüşmeli Sanat

Son dönemde sanat çok farklı şekillere girmeye başladı. İyi ki de başladı çünkü şu sıralar tükettiğim çalışmalardan hayli zevk almaya başladım. Buna bir örnek de Jedediah Johnson’ın yaptığı fotoğraf çalışması oldu.

Her şey 2012’de Johnson’ın Şikago’ya gitmesiyle başlamış. Sanat akademisinde okurken oluşturduğu bu projesinin adı The Make-Out Project. Her imaj için Johnson katılımcıların boynuna elini kouyor ve sonra onları öpüyor.

Jedediah Johnson Jedediah Johnson Jedediah Johnson The Make-Out Project

Johnson The Make-Out Project hakkında da şöyle bir açıklamada bulunmuş:

Öpüşmelerin uzunluğu ve samimiyeti katılımcılara göre değişiyor. Tüm katılımcılar ne yapacağımı önceden biliyorlar ancak öpüşme esnasında her şey olabilir. Katılımcıların suratlarında bıraktığım öpücük izi, fotoğrafı inceleyenlerin öpücüğün nasıl olduğuna dair fikir edinmesine yardımcı oluyor.

Johnson kadınlarla, erkeklerle ve hatta yeni doğmuş bebeklerle bile öpüşmüş. Her katılımcıyla öpüştükten hemen sonra kamerasına uzanıyor ve bir fotoğraf çekiyor.

The Make-Out ProjectThe Make-Out ProjectÖpüşmeli Sanat

Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi Johnson öpüşmeden önce dudaklarına canlı bir kırmızı ruj sürüyor. Öpülen insanların suratlarının kırmızıya boyanmasının sebebi de bu. Bazılarının ne kadar farklı oldukları gözünüzden kaçmayacak eminim. Johnson’ın tam olarak yakalamaya çalıştığı da bu aslında. Kırmızı izlerden öpüşmenin nasıl yol adlığını net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Öpüşmeli SanatÖpüşmeli SanatJedediah JohnsonJedediah JohnsonJedediah Johnson

Her fotoğraf oldukça kişisel bir anın hemen sonrasını gösteriyor. İnsanların suratlarından ne hissettiklerini resmen okuyabiliyorsunuz. Bazıları oldukça şaşırtıcı. Kimisi bu sanat için gerçekleştirilen öpüşmeden hayli zevk almış gibi görünürken kimisinin de hiç hoşlanmadığını görebiliyorsunuz.

The Make-Out Project çalışmasının yaratıcısı Jedediah Johnson‘ın bir fotoğrafı da aşağıda. Adından çokça söz ettirecek galiba.

Jedediah Johnson

Menüye dön