Edouard Manet – Olympia

23 Ocak 1832-30 Nisan 1883 yılları arasında Fransa’da yaşamış olan, sık sık Monet ile karıştırılan Edouard Manet, Olympia ile zamanının şimşeklerini üstüne çekmiş, hala da tartışılan bir ressam. (Hele ki canım ülkemin yönetimindeki kendinibilmezler nasıl tartışır acaba bu resmi? Ağızlarından su aka aka hakaret ederler herhalde. Neyse!)

Olympia’nın ilgimi çeken nadir özelliklerinden biri de, kadının nü’den ziyade çıplak oluşu. Pahalı bir fahişe olduğu bilgisi de cabası. Derin bir araştırmaya girecek olursanız, kadının elinin “neden” olduğu yerde durduğu ve ayak ucundaki kedi üzerine birçok zamazingo okuyabilir, kadının aslında, oldukça şehvetli ve tahrik gücünün doruklarında olduğunu öğrenebilirsiniz. Kulağının üstündeki çiçeğinden kolundaki bileziğe kadar her şeyiyle çokça yorumlanmış bu resim sanırım herkeste farklı hisler uyandırıyor.
Benim gördüğüm ise, hayattan bezmiş, sıkıntıdan ne yapacağını bilememiş de “aman biraz da cıbıl takılayım anasını sattığımın!” yüz ifadesine sahip bir kadın. Çok acıklı değil mi? Kadına kontrast hizmetlisi de, “Bu da iyice kafayı yedi ya hayırlısı” tadında, usul usul çiçek sunuyor sahibesine. Ancak belirtmeden geçemeyeceğim, duvar kağıdına bayıldım!

Biliyorum, biliyorum… Oldukça sığ bir yorum yaptım bu resim hakkında, ancak bu beğenmediğim ya da dalga geçtiğim anlamına gelmiyor kesinlikle. Sadece, şu sıralar nasıl hissediyorsam her şeye öyle yansıyorum. Ve son olrak, 1863 yılında yapılmış olan Olympia, şu an Paris, Orsay Müzesi’nde. Manet ise, kim bilir nerede… Umarım cennettedir.

Menüye dön