Ünlü Resimlerde Kedi! Hem de tombul ve sarman!

Ünlü resimlerde kedi ne demek diyecek olanlarınız varsa zevkle açıklayayım. Sanata oldukça düşkün olan Zarathustra adlı tombik bir kedi var karşımızda. Yaratıcı sahibi Svetlana Petrova bu sevimli mi sevimli kedisini ve kendisini eğlendirmek için, Zarathustra’nın fotoğraflarını ünlü resimlere yerleştirmiş. Hepimizin hayranlıkla seyrettiği ve zamanın ünlerinden hiçbir şey eksiltemediği bu ikonik resimler, sarman bir kedi olan Zarathustra ile oldukça komik bir hale gelmiş.

resimlerde kedi
Mona Lisa, Leonardo da Vinci

Ünlü resimlerde kedi fikri nereden çıktı?

Bu mükemmel çalışmanın sahibi olan Svetlana Petrova’ya Zarathustra annesinden kalmış. Bolca sevgi gören ve oldukça iyi beslenmiş kedi ile yaptığı çalışmaya da Fat Cat Art adını koymuş. Kendisiyle yapılan bir röportajdan kısa bir bölümü de aşağıda bulabilirsiniz.

Annemi 2008 yılında kaybettim ve bana kedisi Zarathustra’yı bıraktı. Ölümünden sonra korkunç bir depresyona girdim ve iki sene boyunca yaratıcı bir şey yapamadım. Şans eseri bir arkadaşım “Neden kedinle bir sanat projesi yapmıyorsun? Oldukça komik bir hayvan.” diye sordu. Bundan önce de kedilerim olmuştu ve onları da çalışmalarımda kullanmıştım. Örneğin tiyatro oyunlarında yer alıyorlardı, onlar için kostümler yapmıştım. Ancak şöyle düşündüm: “Zarathustra ile ne yapabilirim, annem onu çok şımarttı ve çok şişman bir kedi bu.”

resimlerde kedi
Olympia, Edouard Manet

Zarathustra poz vermeyi seviyor ve oldukça akıllı bir kedi. Sırt üstü yatmayı ve biriyle konuşuyormuşçasına ilginç ifadeler takınmayı seviyor. Ben de fotoğraflarını çekmeye başladım ve bunları resimlere yerleştirdim. Sonuçları sevmiştim, birkaç arkadaşıma, diğer sanatçılara ve galerilere gönderdim. Herkes çok güldü, ben de bir web sitesi yaptım. Ancak başka bir projem olduğu için bir süre unuttum. Birkaç ay sonra başka bir arkadaşım kediyle ilgili çalışmamı gördü ve ne olduğunu sordu. Onun benim kedim olduğunu söyledim ve o da “Kedin internette ünlü oldu oldu.” dedi.

Şimdi profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışıyoruz ve bir ekip de Zarathustra’yı eğlendiriyor. Ancak bazen pek modunda olmuyor ve biz de onun doğru pozu vermesi için aylarca bekliyoruz. Pozunu gördükten sonra hangi resme girebileceğini düşünüyorum ya da bir resim buluyorum ve resimde gördüğüm karakterin rolünü oynaması için uğraşıyorum.

Aşağıdaki çalışmalarında da görebileceğiniz gibi Zarathustra Delacroix’ten Michelangelo‘ya, Botticelli‘den Leonardo da Vinci’ye kadar neredeyse her ikonik resimde yer alıyor. Keyfini çıkarın.

Röportajın devamını buradan okuyabilirsiniz: BBC. Sanatçının diğer çalışmalarını da şuradan inceleyebilirsiniz: Fat Cat Art

Menüye dön