Nobel Edebiyat Ödülü 2014 Kazananı Açıklandı!

Nobel edebiyat ödülü
Patrick Modiano

2014 Nobel Edebiyat ödülü bugün sahibini buldu. 1901 yılından bu yana verilen ödülün bu seneki sahibi Fransız yazar Patrick Modiano oldu. 30 Temmuz 1945 doğumlu yazarın önceden de almış olduğu birçok ödül mevcut. 2012’de Austrian State Prize for European Literature ve 2010’da Prix mondial Cino Del Duca hayat boyu başarı ödülünü aldı. Diğer ödülleri arasında oldukça prestijli bir edebiyat ödülü olan Prix Goncourt (1978) ve Grand prix du roman de l’Académie française (1972) var.

Patrick Modiano, 2011’de France Today için verdiği röportajında yazar olmak dışında başka hiçbir şeyi düşünmediğini belirtmiştir.

Bir diplomam, ulaşmak istediğim bir amacım yoktu. Ancak genç bir yazar için erkenden başlamak zordur. Aslında ilk dönemlerimde yazdığım kitapları okumamayı tercih ediyorum. Onları sevmediğimden değil. Yaşlı bir aktörün genç halini seyretmesi gibi artık kendimi onlarda bulamıyorum.

-Patrick Modiano

Nobel Edebiyat Ödülü

nobel edebiyat ödülü

Nobel Edebiyat Ödülü (İsveçce: Nobelpriset i litteratur) edebiyat alanında seçkin katkıları olan yazarlara verilen bir ödldür. Her yıl düzenli olarak ödül verilir ve İsveç Akademisi tarafından yönetilir.Alfred Nobel’in 1895 yılındaki vasiyeti üzerine kurulan beş Nobel Ödülü’nden biridir. Diğer Nobel Ödülleri de fizik, kimya, barış, fizyoloji ya da tıp alanlarındadır. Nobel’in mirası üzerine ödül Nobel Foundation tarafından yönetilir ve İsveç Akademisi tarafından seçilen beş kişilik bie komite tarafından ödüllendirilir. İlk Nobel Edebiyat Ödülü 1901’de Fransız yazar Sully Prudhomme’a verilmiştir. Her kazanan bir medal, bir diploma ve yıllar boyunca değişen bir para ödülü almaktadır. Ödüller İsviçre’de Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta bir seremoni ile gerçekleştirilir.

  • 2014 yılında verilen Nobel Edebiyat Ödülü ile birlikte toplamda 111 kişi Nobel Edebiyat Ödülü’ne sahip olmuştur. Ancak bazı senelerde ödül kimseye verilmemiş ve bazı seneler de de ödülü kazananlar ödülü almayı reddetmiştir.
  • 1958’de Boris Pasternak Sovyet Rusyası’nın baskısı altında kalarak Nobel ödülünü geri çevirmek zorunda kalmıştır.
  • 1964’te Jean-Paul Sartre geçmişte de kazandığı her resmi ödülü geri çevirdii gibi Nobel Edebiyat Ödülü’nü de geri çevirmiştir.
  • Nobel Edebiyat Ödülü’nü bu zamana kadar toplamda on üç kadın kazanmıştır. Nobel Barış Ödülü hariç hiçbir ödülde sayı bu kadar yüksek değildir.
  • Nobel Edebiyat Ödülü yıllarca sadece bir kişiye verilmiştir ancak 1904, 1917, 1966, 1974 yıllarından ödülü iki aday birden kazanmıştır.
  • Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmediği sene sayısı ise yedidir (1914, 1918, 1935, 1940–1943).
Menüye dön