İstanbul Kitaplığı Kiraya Çıkarıldı. Otel mi Olsun Bar mı?

İstanbul Kitaplığı… İçinde binlerce kitaba ev sahipliği yapan tarihi bir binada bulunuyor Çelik Gülersoy’un kurduğu İstanbul Kitaplığı. Ancak ne yazık ki bulunduğu bina 49 yıllığına kiraya çıkarılıyor. Çelik Gülersoy Vakfı’na ait olan tarihi konak, yeri dolayısıyla oldukça kıymetli bir konak. Kıymetinin sebebi bu zamana kadar bir kütüphane olmasındaydı halbuki… Yurtdışından gelen birçok turistin uğrak yeri olması bir yana, biraz kafa dinlemek, biraz nostalji yapmak isteyen tüm insanların müdavimi olduğu bir kütüphane İstanbul Kitaplığı. İstanbul hakkında yazılmış yerli ve yabancı birçok kitaba, yazıya, dergiye ev sahipliği yapan kütüphanede haritalar ve fotoğraflar da yer alıyor. Peki şimdi en önemli konuya gelelim. Burası otel mi olsun bar mı? Ne dersiniz? İstanbul’da o kadar az otel ya da bar var ki..! Kütüphane nemize gerek?

İstanbul Kitaplığı

Radikal Gazetesi’ndeki haberde yer alan birkaç bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz. Bir de Change.org adresindeki imza kampanyasına katılabilirsiniz: Çelik Gülersoy İstanbul Kitaplığı Yok Oluyor

“Binanın açılışı konuşmasında Çelik Gülersoy, binanın yıkılmaktan son anda kurtarıldığını belirterek dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e teşekkür ederek şunları söyledi; ‘’ Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun değerli üyeleri en büyük bina yerini, para getirecek bir otele değil, bir kültür yuvasına ayırmakta tereddüt etmediler. Hayatta paradan çok daha önemli şeyler olduğunu bilen bu kadroya, teşekkür borçluyum.””

İstanbul Kitaplığı

“Çelik Gülersoy vakfı Gülersoy’un ölümünden sonra kendisinin belirlediği 3 kişilik mütevelli heyeti ile yönetiliyor. Eski Yargıtay Genel Sekreteri Uğur İbrahimhakkıoğlu, Saint Joseph Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Arhan Apak ve profesyonel rehber Deniz Yalav tarafından yönetilen vakfın başkanı ise Uğur İbrahimhakkıoğlu. Kitaplığın bulunduğu tarihi konağın kiraya verilmesi 28 Mart günlü toplantı da ele alındı. Deniz Yalav kiralamaya karşı çıktı. Ancak 2 kişinin onayı yeterli olduğu için karar uygulamaya geçirildi.”

İstanbul Kitaplığı

“Karşı oy kullanan Deniz Yalav şunları anlattı; ‘’Yıllardır konağı satışa çıkarmak istiyorlardı. Hep karşı çıktım. Vakıf senedine ve Çelik Bey’in vasiyetine aykırı bir durum olduğunu söyledim. Üstelik Turing konağı bağışlarken buranın kitaplık olmak üzere verdiğini biliyoruz. Bu satışı yapamayacaklarını anlayınca kiralama yoluna gittiler. Amaç vakfı işlevsiz hale getirip elden çıkarmak. Kitaplıktan başka vakfın para getirmeyen Safranbolu’da 2 mülkü var. Çelik Bey burayı İstanbul’a kazandırmak için oluşturmuştu. Vakfın 1 trilyon liraya yakın parası var. Kitaplık kendi kendini çeviriyordu. Ama diğer mütevelliye bu yetmiyor. Gözlerini para bürümüş durumda. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şikayet dilekçemi pazartesi günü veriyorum. Çelik beyin vasiyetine aykırı ve vakıf amacına uygun olmayan bir durumla karşı karşıyayız.’’”

Menüye dön